Θεατρική παράσταση 2017 - "Οι Ηλίθιοι"

Το Σχολείο μας, στα πλαίσια του 8ου Θεατρικού Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου Αγρινίου, παρουσίασε την κωμωδία του Νήλ Σάιμον "Οι Ηλίθιοι".

Μέσα στην κωμωδία του Σάιμον παρατηρούμε πολλά στοιχεία της καθημερινότητάς μας. Το χωριό και οι κάτοικοί του θα μπορούσαν να ταυτιστούν με τους ανθρώπους κάθε πόλης ή χωριού , οποιασδήποτε χώρας. Μέσα από την υπερβολή και την χρησιμοποίηση της ηλιθιότητας σαν όπλο, ο Σάιμον θίγει το πάντα επίκαιρο ζήτημα της μόρφωσης και της παιδείας και το πόσο επικίνδυνη μπορεί να αποδειχτεί η απόκρυψη της γνώσης από οποιονδήποτε άνθρωπο, ειδικότερα όταν αυτό γίνεται επιτηδευμένα από κάποιους άλλους.

Στόχος της θεατρικής μας ομάδας, εκτός από το να προκαλέσει το γέλιο μέσα από τους διαλόγους, ήταν και η εμβάθυνση στα νοήματα του έργου. Χρειάστηκαν πολλές ώρες διαβάσματος του έργου, πολύ σκέψη και προβληματισμός για να μπορέσουν οι μαθητές να απομακρυνθούν από τη σκηνική ανάγνωση του ηλίθιου ήρωα και να αποδώσουν αυτήν την φαινομενικά ανάλαφρη κωμωδία, που σατιρίζει το πολιτικό και κοινωνικό γίγνεσθαι και ταυτόχρονα ασκεί κριτική σε κάθε μορφής εξουσία που βασίζεται στον φόβο και  στην χειραγώγηση της γνώσης, ασκεί κριτική στους ανθρώπους που απαρνούνται τη σκέψη και τη λογική.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όλους τους συντελεστές της παράστασης. Τους μαθητές - ηθοποιούς, τους μαθητές που επιμελήθηκαν τα σκηνικά, που έβαψαν και χτένισαν τους ηθοποιούς, κάθε έναν που ανταποκρίθηκε στον ρόλο που του ανατέθηκε και που χωρίς τη βοήθεια των δεν θα μπορούσε να ανέβει η σημερινή παράσταση.

Θα ήθελα τέλος να αναφερθώ και να συγχαρώ τους συναδέλφους καθηγητές κ. Κόττη Κωνσταντίνα, κ. Κατσιγιάννη Θωμά και κ. Μαυρίκα Ελισσάβετ  που αφιέρωσαν ατέλειωτες ώρες από τον χρόνο τους για να φέρουν σε πέρας αυτή την παράσταση.

Ο Διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου

Σκαφίδας  Αθανάσιος

Μπορείτε να δείτε τη θεατρική παράσταση του Λυκείου μας σε 4 βίντεο: