Προγράμματα 2013-2014

Παράδοση αποτελεί,  πλέον,  η συμμετοχή του σχολείου μας σε πολιτιστικά προγράμματα.

Κατά το σχολικό 2013-2014 υλοποιήθηκαν τέσσερα (4) πολιτιστικά προγράμματα με θέματα:

1. Η ελληνική παροικία της Βιέννης κατά τον ΙΗ΄ και ΙΘ΄ αιώνα: ελληνικά γράμματα- οικονομική δραστηριότητα- εθνική προσφορά  (υπεύθυνοι καθηγητές ορίστηκαν οι: Συράκος Π. και Μάλαινος Φ.)

2. Η Ελληνική Εθνική Σχολή της Βιέννης (υπεύθυνοι καθηγητές ορίστηκαν οι: Σκαφίδας Α. και Καπέλη Σ.)

3. Η δυναστεία των Αψβούργων και η πολιτική τους στην περιοχή της Βαλκανικής Χερσονήσου (13ος αιώνας - αρχές 20ου αιώνα) (υπεύθυνοι καθηγητές ορίστηκαν οι: Κατσιγιάννης Θ.,  Σάρρα Μ. και Τσουκαλά Β.)

4. Αλληλεπιδράσεις του ελληνικού και βιεννέζικου πολιτισμού (Αρχιτεκτονική- Ζωγραφική- Αγγειοπλαστική- Φιλοσοφία- Επιστήμες- Μουσική) (υπεύθυνοι καθηγητές ορίστηκαν οι: Δούρβα Π.,  Παπαθανασίου Π.  και Τσεκούρας Ι.)

Στην  υλοποίηση των προγραμμάτων,  εκτός από το έντυπο,  ηλεκτρονικό και φωτογραφικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε, οι ομάδες εργασίας συμπεριέλαβαν και τις προσωπικές τους εμπειρίες , αφού  οι συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές πραγματοποίησαν ταξίδι στη Βιέννη όπου επισκέφτηκαν τόπους και μνημεία με ιδιαίτερα ξεχωριστό ιστορικό ενδιαφέρον.