Επίσκεψη στο εργαστήρι "ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ"

Στις 5 Δεκεμβρίου του 2023,με αφορμή την παγκόσμια ημέρα αναπηρίας, το σχολείο μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο εργαστήρι “ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ”, ένα χώρο αγάπης και θαλπωρής.

Το εργαστήρι ιδρύθηκε από την Μαρία Τσούτσου το 1990, εις μνήμη του υιού της Γεωργίου Τσούτσου, για νέους με νοητική υστέρηση και συνοδές αναπηρίες.

Η εμπειρία ήταν εκπαιδευτική και συναισθηματικά ενδυναμωτική για τους μαθητές μας, καθώς ήρθαν σε επαφή με ένα κομμάτι της κοινότητάς μας που πιθανόν να μην έχουν έρθει ποτέ σε επαφή με αυτό. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, έδειξαν σεβασμό και κατανόηση προς τους νέους με νοητική υστέρηση, άκουσαν τις ιστορίες τους και προσπάθησαν να κατανοήσουν τις διαφορετικές ανάγκες τους. Αυτή η αλληλεπίδραση και η κοινωνική συνδεσιμότητα έδωσε την ευκαιρία σε όλους μας να αναπτύξουμε κατανόηση, σεβασμό και ενσυναίσθηση προς τις διαφορετικότητες στην κοινωνία μας.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευόμενους και τους εκπαιδευτές τους για την προσφορά τους σε όλους μας