Ομιλίες 2018-2019

1) Ο κ. Κωνσταντίνος Νάκος (συντονιστής εκπαιδευτικού έργου - ΠΕ 03) παρουσίασε εργασία του στους μαθητές μας και συνομίλησε μαζί τους. Θέμα της εκδήλωσης ήταν: «Η μουσική του αριθμού π με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των Μαθηματικών»

2) Μετά από πρόσκληση του Σχολείου ο κ. Νικόλαος Κυλάφης ομότιμος καθηγητής της Αστροφυσικής του Πανεπιστημίου της Κρήτης επισκέφτηκε το Σχολείο και συντόνισε την εκδήλωση που είχε θέμα: «Εκροή ύλης από μαύρες τρύπες και άλλα σύγχρονα προβλήματα στην Αστροφυσική»

Και οι δύο εκδηλώσεις έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές να εξοικειωθούν με τις επιστήμες των Μαθηματικών και της Αστροφυσικής και να επικοινωνήσουν με δύο καταξιωμένους επιστήμονες στο χώρο τους - πνευματικούς ανθρώπους της εποχής μας.