Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος

Μονοπάτια με θέα την Τριχωνίδα - Νερόμυλοι

Στις 9 Νοεμβρίου 2023, ημέρα Πέμπτη, μαθητές της Α΄ τάξης, υλοποίησαν σε συνεργασία με το ΚΠΕ Θέρμου, μονοήμερο περιβαλλοντικό πρόγραμμα, με τίτλο "Μονοπάτια με θέα την Τριχωνίδα - Νερόμυλοι", στην Άνω και Κάτω Μυρτιά, του Δήμου Θέρμου. Οι μαθητές πραγματοποίησαν περίπατο στην περιοχή, ενημερώθηκαν για τη χλωρίδα και την πανίδα, για τις συνέπειες των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων στο οικοσύστημα της λίμνης και την αναγκαιότητα προστασίας της περιοχής. Επισκέφτηκαν το νερόμυλο της Κάτω Μυρτιάς, κέντρο της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του τόπου παλαιότερα.

Οι μαθητές με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να διαμορφώσουν αξίες και να αναπτύξουν ενδιαφέρον για το περιβάλλον, καθώς και διάθεση για ενεργό συμμετοχή στη βελτίωση και την προστασία του.