Σχολική Εφημερίδα - Τεύχος 1ο

Το σχολείο εκτός από χώρος μάθησης, είναι χώρος συνύπαρξης μακράς και εντατικής, άρα ένας χώρος ζωής.
Καθώς φιλοξενεί παιδιά και εφήβους, είναι αυτονόητο ότι σφύζει από ζωή, κοχλάζει από υπερπλεονάζουσα ζωτική ορμή και βιολογική ενέργεια. Το ζητούμενο είναι πώς θα κατορθώσει να τιθασεύσει την ορμή αυτή, να τη διοχετεύσει σε δημιουργικά καναλια, χωρίς να καταφύγει ούτε σε υπερμετρη πειθαρχία, που "προγηράζει", ούτε σε μια ξερή, τυπική, σχολαστική μάθηση, που εξοντώνει τη ζωτικότητα.
Η έκδοση μαθητικής εφημερίδας είναι ένα από τα κανάλια διοχέτευσης της συσσωρευμένης ορμητικότητας - δημιουργικότητας - ικανότητας των μαθητών μας. Το πολυδιάστατο των ικανοτήτων τους αισθητοποιείται στην υλοποίηση της "Θέσης", της εφημερίδας του 1ου ΓΕΛ.