Συμμετοχή σε ραδιοφωνική εκπομπή

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”, την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου, καθηγητές και μαθητές του 1ου ΓΕΛ Αγρινίου συμμετείχαν στην τακτική εκπομπή CINEMATIC του ραδιοφωνικού σταθμού antenna-star103,5. Το θέμα της εκπομπής ήταν soundtracks ταινιών που έχουν σχέση με τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αφορμή στάθηκε η Παγκόσμια Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου.

Οι μαθητές και οι καθηγητές, εμβόλιμα στη μουσική των ταινιών που επιλέχθηκαν, αναφέρθηκαν στη θέσπιση της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για την Προστασία των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και των Θεμελιωδών Ελευθεριών που εγκρίθηκε το 1950. Επίσης, τόνισαν την εξελικτική πορεία αυτής της σύμβασης μέχρι και σήμερα, καθώς και την πρακτική παρουσία της Ευρώπης στα θέματα αυτά έως σήμερα.

Όσοι επιθυμούν, μπορούν να παρακολουθήσουν ηχογραφημένη την εκπομπή πατώντας στην παρακάτω εικόνα: